Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Solec nad Wisłą

Solec jest jednym z najstarszych punktów osadniczych w Małopolsce. Około 1136 r. istniał tu gród Arcybiskupa Gnieźnieńskiego. Przez około 200 lat Solec pozostawał w rękach zakonu bożogrobców miechowskich. W roku 1325 Władysław Łokietek wykupił Solec z rąk zakonu, a Kazimierz Wielki nadał mu prawa miejskie. Odtąd Solec obdarowany wieloma przywilejami królewskimi, przeżywa okres rozwoju. Kazimierz Wielki buduje tu zamek i kościół. Podanie głosi, że pierwszy zamek w Solcu zbudował Bolesław Śmiały. W XIV - XVIII w. Solec był ośrodkiem handlu zbożem i solą. Spławiano stąd Wisłą zboże z folwarków starostwa soleckiego, majątków cystersów wąchockich, benedyktów świętokrzyskich i dóbr biskupów krakowskich klucza iłżeckiego. Świadczyły o tym liczne jeszcze przy końcu XVIII w. spichrze i port rzeczny. Solec w wieku XVI jako ośrodek rozległych dóbr królewskich stał się rezydencją starościńską, Na uwagę zasługuje okres starostowania Krzysztofa Zbarskiego. Magnat ten buduje nowy zamek, rozbudowuje kościół farny i funduje kościół zakonu reformatów. Potop szwedzki i najazd Rakoczego spustoszyły Solec, zniszczeniu uległ zamek. Straty wojenne i wiele innych przyczyn złożyło się na upadek Solca, który w 1869 roku został pozbawiony przez władze carskie praw miejskich. Nie można pominąć faktu, że przez blisko 100 lat Solec był ośrodkiem kształcenia nauczycieli. Tu od 1866 r. działało Seminarium Nauczycielskie, a następnie Gimnazjum i Liceum Pedagogiczne. Obecnie kształci się tu młodzież w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Solec nad Wisłą to oprócz żywej lekcji historii wspaniałe miejsce dla wędkarzy, grzybiarzy, miłośników sportów wodnych oraz amatorów turystyki pieszej i rowerowej. Stąd można zaplanować wycieczki do Kazimierza nad Wisłą, Sandomierza lub Bałtowa.

  • Kościoły

    W Solcu znajdują się cztery kościoły. Murowany kościół pw. Najświętszej Marii Panny wystawiony został w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, a przebudowany na przełomie XVI-XVII w. W 1604 r. był konsekrowany a restaurowany w 1825 i 1917 roku. Ma charakter budowli późnorenesansowej. Bardzo bogaty wystrój barokowych wnętrz pochodzi z XVII - XVIII w. Na uwagę zasługują sklepienia ze sztukateriami, żelazne średniowieczne okucia drzwiowe oraz późnorenesansowy ołtarz z XVII w.

  • Zamek

    Zamek solecki, usytuowany na wysokiej skarpie pradoliny Wisły, oddzielony od Solca głębokim wąwozem strzegł nie opasanego murami miasta, przepraw wiślanych oraz komory celnej w pobliskim Kamieniu.

  • Dom z podcieniami

  • Kapliczki